HCM Baia Mare, singura echipă feminină care continuă în Europa. Corona Brașov, Dunărea Brăila și HCM Roman au fost eliminate

Redactor:
Marius Hutu

Handbalul feminin românesc a rămas doar cu HCM Baia Mare în cupele europene, după ce în acest weekend trei reprezentante au părăsit competițiile în care au evoluta: Corona Brașov, HCM Roman și Dunărea Brăila.

Cu puțin timp înainte ca HCM Baia Mare să obțină o victorie extraordinară în Liga Campionilor, 31-30 la Viborg, HCM Roman era eliminată din Cupa Cupelor, după un meci susținut tot în Danemarca. În manșa retur a optimilor de finală, FC MIdtjylland a câștigat cu 29-21 în fața echipei pregătite de Florentin Pera. HCM Roman a rezistat o repriză în fața danezelor, la pauză gazdele având un avantaj minim: 15-14. HCM chiar reușise să egaleze la un moment dat situația la „general” (în tur a pierdut cu 24-20), după ce în minutul 12 conducea cu 12-8. În numai câteva minute, FC Midtjylland a restabilit egalitatea, iar în repriza a doua s-a desprins până la opt goluri. Toskovic – 9 goluri și Băbeanu – 6 goluri au fost principalele marcatoare ale formației din Roman, în timp ce Line Jorgensen, viitoarea jucătoare a echipei CSM București, și-a adus contribuția la actuala ei formație cu 8 goluri.

În Cupa EHF, Dunărea Brăila și Corona Brașov au reușit să câștige meciurile retur din aceeași fază a competiției – optimi de finală, dar au fost doar palide consolări. Brăila a jucat ambele meciuri cu Issy Paris Hand (Franța) în deplasare, iar acest lucru a cântărit decisiv în economia calificării. Dunărea a câștigat duminică cu 25-24 returul cu formația franceză, după ce cu o seară înainte pierduse cu 30-26.

Corona Brașov a obținut o victorie și mai clară cu Astrakhan Astrakhanocka, scor 26-22, dar nu a fost suficientă pentru calificare. În tur, rusoaicele au câștigat la o diferență de 11 goluri (36-25). Echipa lui Bogdan Burcea a avut 12-7 la pauză și a sperat într-o minune, dar adversara a readus-o rapid cu picioarele pe pământ, după ce a restabilit egalitatea la 15-15.

Așadar, este pentru prima dată în ultimii ani când handbalul feminin nu are nicio reprezentantă în sferturile de finală ale Cupei EHF sau Cupa Cupelor. România continuă la cel mai înalt nivel cu HCM Baia Mare, care are șanse importante de a se califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?